Tady vám představuji – pro někoho známou, pro někoho méně – další autorku… a pfff… (narážka na výčet jejích dalších schopností) Mandragoru. Odchytila jsem ji v… práci… a – a prostě si přečtěte rozhovor a uvidíte. Mandragoro, ještě jednou - děkuji.

Zákeřný výběr věty zní… Mandragora: „A ještě se musím zmínit o povídce Rok jako žádný jiný.“

Hledejte, šmudlové. :)

 

ASSEZ: Připomínám, že od teď je to rozhovor a také oblíbené železné pravidlo, že na jednu jedinou otázku ze všech položených nemusíš odpovědět. Dobrá?

Mandragora: Kolik jich bude?

ASSEZ: Mám jich 18. Zatím.

Mandragora: Na osobní, které by vedly k odhalení pravé identity, neodpovídám.

ASSEZ: V průběhu otázek některé mažu nebo přidávám.

Mandragora: OK.

ASSEZ: Neboj, snad až tak kruté to nebude. :) Takže: 1) Jak dlouho jsi ve světě HP FF?

Mandragora: Hodně dlouho. Rok, kdy jsem začala číst FF, si ani přesně nepamatuji, ale psát jsem začala až v roce 2007.

ASSEZ: 2) Co Tě k němu přivedlo?

Mandragora: Náhodná zmínka v novinách, že existují na internetu povídky ze světa HP.

ASSEZ: Až tak? To je docela zajímavé. 3) Jaké postavy a páry máš ráda v HP FF? A jaké v knížce?

Mandragora: Ve FF zcela jednoznačně pár HP/SS, ale ráda si přečtu i jiné párování a nemusí to být nutně slash. Dobrý příběh je dobrý příběh i bez sexu. Severus Snape a Remus Lupin. Pak tam jsou další postavy, které nemám ráda, třeba Ginny W.

ASSEZ: Takže Harry, Severus, Remus – v FF. Dobře, co dál? Co v knížkách? To samé?

Mandragora: Ano, to samé.

ASSEZ: 4) Čteš/píšeš i jiný/do jiného fandom/u?

Mandragora: Nepíšu jiný fandom. Ale čtu LOTRa – minimálně to, co mám na svých stránkách, překlady od Pyriel. A zabrousila jsem i do Holmes/Watson a pár povídek z Profesionálů a StarTreku.

ASSEZ: Dobrá. 5) Pracuješ jako redaktorka Daily Slash (A/N: V poslední době velké impérium slashe.). Něco nám o tom pověz. Kolik času Ti to zabere? Co zabere nejvíc času? Co Tě může nejvíc vytočit? Co Tě naopak těší? Jak ses k té práci vlastně dostala?

Mandragora: Daily Slash – to je skoro na samostatný rozhovor. ;) Vlastně jsem šéfredaktorka a dostala jsem se k tomu tak, že sice bylo dohodnuto, že se založí slashové noviny (a Blanch je opravdu pohotově založila), ale pak ta práce tak nějak zbyla na mě. Protože by toho bylo na jednoho člověka moc, mám spolupracovníky, za které jsem opravdu vděčná. Je to každodenní práce, ale máme radost, že nese nějaké výsledky, třeba i to, že návštěvnost DS pořád roste. Osobně mi dost času také zabere vylepšování a rozšiřování nabídky služeb DS. Co mě vytáčí? To jsou nesmyslné spamy v komentářích, to řvu vzteky.

ASSEZ: 6) Taky píšeš. V poslední době – jak jsem někde slyšela (A/N: Fakt nevím kde.) – na to nemáš moc času. Ale stejně – co píšeš nejraděj? Například které páry nebo které postavy Ti “jdou od ruky”? Jaké scény?

Mandragora: Důkaz o tom, že na to nemám moc času je, že mi po dlouhé době vyšla jedna povídka. Nejlíp mi jde HP/SS, ale třeba právě ta poslední povídka byla HP/DM. Co mi tedy nejde, je napsat echt popisnou sexuální scénu. A jinak prostě mi to jde od ruky podle nálady, někdy ano a někdy ne.

ASSEZ: 7) Která povídka – z dosud načtených a světa HP FF – se Ti líbila nejvíc? (Opravdu jedna. Dobře, tak tři.) Nebo ještě lépe – na kterou povídku nedáš dopustit?

Mandragora: Uff, těch je moc. Ale no dobrá – první je bezesporu Kámen manželství, i když není dopsaný. Pak také nesmrtelný Muž v Dracově posteli a k tomu pochopitelně i druhý díl. A ještě se musím zmínit o povídce Rok jako žádný jiný. A tím jsem vyčerpala limit, ach jo.

ASSEZ: Ale, ale. A komentuješ na Roku?

Mandragora: Bojím se že ne. *stydlík* Nikdy nevím co napsat.

ASSEZ: Ale no fuj! No dobře, no. Nevím, proč jsem tak hodná, ale: 8) Máš jiné oblíbené povídky a autory ze světa HP FF?

Mandragora: No jistě že mám, celou řadu. Poslední dobou jsem se tedy vrhla na čtení povídek v aj a tam se najde spousta podařených povídek.

ASSEZ: Podpoznámka k tomu Roku a komentování – myslím že i za pouhé děkuji by byly překladatelky a bety rády. K jiným povídkám – nějací zástupci by nebyli? A co ty v aj? Má někdo v plánu překládat je?

Mandragora: (K Roku – ok polepším se, nasypu si popel na hlavu.) Fakt je mám vyjmenovávat? Je toho hodně a pak na někoho zapomenu a bude zle. ;)

V aj jsem našla povídku, kterou bych ráda přeložila sama – proto si ji nechám zatím pro sebe.

ASSEZ: Za á – nemůžeš čekat, že Ti horlivá zastánkyně komentářů nevynadá za vynechání. A za bé – nemusíš všechny, říkám přece jen zástupce. Když už jsem Tě moc nezpružila za Rok, nemyslím, že by Tě někdo zpružil za to, že jsi ho jako oblíbeného neřekla. Ale pokud se Ti chce vyjmenovat opravdu všechno, prosím…

Překlad z aj – výtečně. Myslím, že se budou všichni (je to slash?) čtenáři slashe těšit.

Mandragora: á) Však si taky vynadání zasloužím. b) Autoři, tam bych zmínila DJ z HSS, Lilithka; překladatelé – Pyriel, Severka S. Rogueová, bedrníka a ssnake a autoři píšící v aj – třeba Rorschach's Blot.

A ten překlad, na který se chystám, no slash SS/HP, jak jinak u mne, že ano?

ASSEZ: Dobře, díky. 9) Co patří do výčtu Tvých kvalit?

Mandragora: Fantazie, trpělivost, praštěnost.

ASSEZ: Taky jsem byla zvědavá, jak to vezmeš. Teď co jsem tím myslela já – co tedy zvládáš: překládat, psát, dělat šéfredaktorku… tvořit layouty?

Mandragora: Těžko to zvládám. Ještě dělám admina Labyrintu a příležitostně betuju.

ASSEZ: No… pěkně. :) 10) Co z toho děláš nejraděj? Nebo co si myslíš, že Ti nejvíc jde?

Mandragora: Spím. :)) Nejlíp mi jde úkolovat jiné – to je práce šéfredaktorky. Ráda píšu, ale bohužel nestíhám a většinu času se věnuji rozvíjení stránek, co mám pod palcem.

ASSEZ: 11) Něco co Tě na Tobě štve?

Mandragora: Třeba jen tak lelkuju, místo abych něco napsala. Nebo že neumím dobře aj. Je toho spousta.

ASSEZ: 12) Co máš naopak ráda?

Mandragora: Čokoládu. Nejlépe s chilli.

ASSEZ: Na sobě! :D

Mandragora: :))

Ráda se směju a myslím, že jsem docela společenský tvor.

ASSEZ: 13) Přemýšlela jsi někdy nad tím, že s celým světem HP skončíš?

Mandragora: Nemyslím, že bych měla někdy takový záchvat, zatím se moc dobře bavím, aby mě lákalo s tím seknout.

ASSEZ: 14) Co Ty a HP filmy?

Mandragora: Viděla jsem všechny. Minulý pátek jsem se dívala na HP a Vězeň z Azkabanu, jak to šlo v TV, i když to doma máme na DVD. A chystám se na HP6 do IMAXu.

ASSEZ: Skvěle, navážeme tedy – 15) Co Ty a premiéra HP 6? Těšíš se víc, méně, stejně než/jako u ostatních premiér filmu?

Mandragora: Asi tak stejně jako u ostatních. Nijak moc to neprožívám – jako že bych omdlévala, nebo si kousala nehty a podobně. ;)

ASSEZ: 16) Která HP kniha je Tvá nejoblíbenější?

Mandragora: To je těžké rozhodnout. Rozhodně nejméně se mi líbí 5.

ASSEZ: A prozradíš čím to?

Mandragora: Nemám ráda byrokracii, bych řekla.

ASSEZ: 17) Kolik ze zveřejněných povídek na Daily čteš Ty osobně?

Mandragora: Zhruba třetinu až čtvrtinu, vybírám si.

ASSEZ: 18) Tvá přezdívka – máš nějaký zvláštní vztah k mandragorám? Nebo vznikla tak, že jsi nevěděla, jakou jinou si dát…? Jiný záměr?

Mandragora: Nějak jsem se k tomu dobrala od Magdy, když jsem přemýšlela nad nickem. (Magda ale nejsem.) Nakonec se ukázala moje volba dost vhodná. Jsem hodně jedovatá.

ASSEZ: Nezdáš se jedovatá. :) A jen tak pro zajímavost – jméno neprozradíš?

Mandragora: Neprozradím. Ale jsem jedovatá stará čarodějnice.

ASSEZ: Nejsem si jistá, že Ti to smím vyvracet. :) Dobře. Tedy poslední otázka. 19) Kdybys měla tu možnost a chtěla ve světě HP FF něco změnit, jednu jedinou věc, co by to bylo? (Popřípadě – kdyby se Ti otázka víc líbila – co bys změnila v knihách HP?)

Mandragora: Ano, přála bych si ve FF všeobecně změnu, takovou, o kterou se zasazuje společnost OTW (Organization for Transformative Works) a to aby byla FF uznána jako transformativní tvorba, bez možnosti autorů do toho nějak zasahovat, tak jak je to třeba u parodií. Ještě link: http://transformativeworks.org/cs/o-otw/otw .

ASSEZ: Máš pocit, že Tě autoři omezují?

Mandragora: Ne, nemám, ale takovéto omlouvání neustále a strach, že to jednoho krásného dne autor zakáže, to je pořád tam.

ASSEZ: Co se týká úplného zakázání autorem, souhlasím s Tebou. Na druhou stranu nemyslím, že by to měla Rowlingová v plánu. I když… jeden nikdy neví, že?

Mandragora: Ano, právě, třeba ji k tomu nakladatelé dostrkají, že jim utíkají peníze. Ona sama by to asi neudělala. Ale jsou jiní autoři, kteří to třeba zakázali. FF není jen o HP.

ASSEZ: (Já vím.) Například?

Mandragora: Teď to jméno té autorky nevím, musela bych to najít. Ale není to relevantní, protože po světě se rozšiřuje boj za autorská práva, tak by to klidně mohlo FF postihnout.

ASSEZ: Kdo myslíš, že vyhraje?

Mandragora: FF. OTW chce jít do soudního sporu.

ASSEZ: Více lidí…? Soudní spor? Pěkně.

Mandragora: V US, kde je precedentní právo.

ASSEZ: Hmm, to bude ještě zajímavé.

Mandragora: Určitě.

ASSEZ: Dobře. Děkuji mnohokrát za rozhovor. Jsem nesmírně ráda, že sis tak nahonem udělala čas.

Mandragora: Nemáš zač. Však jsem říkala, že jsem v práci.

--- konec rozhovoru ---

21.02.2010 16:43:45
ASISI
 
Už to tak vypadá: obsah těchto stránek může být nevhodný pro děti a mladistvé. Obsah těchto stránek může obsahovat homosexuální tématiku. Obsah těchto stránek může obsahovat Harryho Pottera v souvislosti s homosexuální tématikou. Postavy Harryho Pottera nejsou mým vlastnictvím a já si na ně nečiním finanční nárok.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one